top of page

İçinizdeki canavarı çıkarın

Yıllardır pazarlama dünyasının içindeyim. Birçok ürün için onu kullanma potansiyeline sahip kişiler buldum, o kişilerle iletişime kurdum, onlarda “vay ben ürünü almalıyım hissi uyandırdım, ürünü alanları sürekli müşteri kıldık. Ürün kimi zaman gayrimenkul oldu, kimi zaman traktör, kim zaman enginar, kimi zaman dana sosis, kimi zaman soğuk hava deposu, kimi zaman et işleme tesisi...

Tüm bu çalışmalar için planlamalar yaptım, stratejiler geliştirdim, birçok ekiple çalıştım, türlü türlü taklalar attım. Hepsinde ana hatlarla bir ürün ve davranışını etkilemeye çalıştığımız bir alıcı var. Üstelik pazarlama sadece iş dünyasından ibaret değil. Gerçek hayatımızda da pazarlama var. Attığımız çoğu adımda hep pazarlamayı kullanıyoruz. Sadece farkında değiliz. Mesela beğendiğimiz kişiyi elde etmek için taktikler uyguluyor, rakiplerle savaşmıyor muyuz? En büyük pazarlama guruları politikacılar, fikirlerini vaatlerini pazarlıyorlar. Hedef kitlenin mesajlarını görmesini, ürünlerini arzulamalarını istiyorlar.

Bir kişinin veya kurumun başarısı her zaman modern pazarlamaya verdiği değerle doğru orantılı olmuştur. Pazarlama bir markanın geleceğini inşa eder. Yarının sürdürülebilir başarısı için bugün yatırım yapar. Ancak bu süreç çok kapsamlı ve stratejik bir çalışma gerektirir. Kimi zaman canavara dönüşmek gerekir. Pazarlama Canavarı bu sürecin yönetimindeki bir montördür.

1

1

2

2

1

2

Bir ayakkabı mağazası düşünün. O mağazaya giren müşterileri tatlı ve uzman dilleriyle etkilemek, onlara ayakkabıyı satmak satışın işidir. Pazarlama ise o mağazadan içeriye en kaliteli müşterilerin girmesini sağlamaktır. Mağazanın yakınlarından hiç geçmemiş olsalar bile…
Pazarlamanın ana amacı müşteride satın alma arzusu yaratmaktır. Bunu şu süreçlerle yapar. Önce müşteriyi tanımlar ve bulur, sonra ise müşterinin markayı tanımasını, markayla ilgilenmesini ve markaya arzu duymasını sağlar. O arzu o kadar büyük olmalıdır ki müşteri, çevresine markanın reklamını yapabilmelidir.

Yeni müşteri bulmak pahalıdır. Eldeki müşteriyi doğru yönetmek en ekonomik ve etkili pazarlama yöntemidir.

Dokunduğun müşterini kaydetmeden, gruplamadan ve ölçmeden yönetemezsin

bottom of page